Skip to main content

Виділення під час вагітності — норма і патологія

Під час вагітності в організмі жінки відбувається багато змін: перебудова гормонального фону, прискорення обміну речовин, підготовка тіла до пологів.

Також під час виношування дитини змінюються вагінальні виділення (їхній колір, рясність, консистенція, запах), тому важливо знати, які вважаються нормою, а які потребують консультації гінеколога.

Виділення як ознака вагітності

Після злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом (приблизно на 10-14 день після зачаття) відбувається імплантація ембріона в слизову оболонку матки (ендометрій). Під час прикріплення заплідненої яйцеклітини травмуються кровоносні судини м’язового шару стінки матки, тому можуть з’явитися кров’янисті виділення світло-коричневого або рожевого кольору.

Зазвичай імплантаційні виділення не рясні й тривають протягом кількох днів. Також колір виділень під час прикріплення яйцеклітини до матки не завжди кров’янистий, може бути жовтуватим і кремовим. Як правило, здорові виділення на ранніх термінах вагітності не супроводжуються погіршенням самопочуття або хворобливими відчуттями.

Коричневі виділення під час вагітності

Помірні (мажучі) коричневі виділення на першому місяці вагітності з’являються через перебудову гормонального фону. Рясні коричневі виділення під час вагітності або секрет із домішками крові, гною, слизу на першому-четвертому тижні виношування плода не є нормою і можуть вказувати на розвиток позаматкової вагітності, інфекцію або загрозу викидня.

З другого місяця вагітності до третього триместру будь-які кров’янисті та коричневі вагінальні виділення вказують на патології. Причини кров’янистих виділень під час вагітності:

  • загроза викидня або передчасних пологів;
  • гормональні порушення;
  • відшарування плаценти;
  • ерозія шийки матки;
  • кісти, міоми матки;
  • завмерла вагітність.

Виділення з прожилками крові, які з’явилися на пізніх термінах вагітності (або напередодні пологів) можуть вказувати на розкриття шийки матки. Щоб уникнути ускладнень, необхідно звернутися до гінеколога і повідомити про патологічні виділення.

Бежеві виділення під час вагітності

Бежеві (жовтуваті) виділення під час вагітності можуть бути ознакою гормонального збою і потребують діагностики, оскільки дисбаланс гормонів може спровокувати патології вагітності та розвитку плода. Також виділення бежевого кольору можуть виникнути в разі порушення мікрофлори піхви, тому важливо визначити співвідношення нормальної та патогенної флори. Для цього слід звернутися до гінеколога — лікар проведе огляд або призначить необхідні обстеження.

Слизові виділення під час вагітності

Слизові та не надто щільні виділення без неприємного запаху в першому та другому триместрі вагітності є нормою, оскільки в шийці матки накопичується слиз, який утворює пробку для запобігання проникненню бактерій. Виділення слизу з піхви з домішками крові на пізніх термінах вагітності може вказувати на відходження корку і розкриття шийки матки, а також інфікування захисних оболонок плода і навколоплідної рідини.

Рожеві виділення під час вагітності

Рожеві виділення є нормою тільки на першому місяці вагітності, оскільки вони виникають через імплантацію заплідненої яйцеклітини в матку. Виділення рожевого кольору після четвертого тижня вагітності потребують консультації лікаря, оскільки можуть бути ознакою патології (наприклад, позаматкової вагітності або ерозії шийки матки).

Сірі виділення під час вагітності

Сірі піхвові виділення під час вагітності, які супроводжуються свербінням або печінням статевих органів, неприємним рибним запахом можуть вказувати на бактеріальний вагіноз. Бактеріальний вагіноз може ускладнити перебіг вагітності та завдати шкоди плоду, тому потребує негайної діагностики та лікування у гінеколога.

Які виділення вказують на патології?

За характером виділень під час вагітності можна зробити висновки про її перебіг: визначити наявність запального процесу і бактеріальної інфекції, ризик викидня, гормональний збій. Нормальні виділення під час вагітності є однорідними, мають молочно-білий або прозорий колір і рідку консистенцію без неприємного запаху. Ознаки патологічних виділень із піхви під час вагітності:

  • густі білі або сирнисті виділення, часто з кислим запахом;
  • жовтий або зеленуватий секрет із піхви з різким неприємним запахом. Вказує на інфекції, що передаються статевим шляхом;
  • рясні кров’янисті виділення, можливо зі згустками. Виникають у разі загрози втрати плода, передчасних пологів, патологій шийки матки;
  • занадто рясні водянисті прозорі виділення. Свідчать про підтікання навколоплідних вод.

Кров’янисті мажучі виділення рожевого, червоного або коричневого кольору на пізніх термінах вагітності небезпечні і вимагають негайного звернення до лікаря. Проконсультуватися з гінекологом необхідно в разі свербежу і печіння в промежині, болю в животі, слабкості, зниження артеріального тиску, прискореного серцебиття, блювоти.

У разі підозри на патології розвитку плода або захворювання вагітної жінки (кісти яєчників, міома матки) лікар може призначити УЗД. Для діагностики цервіциту, дисплазії або лейкоплакії шийки матки гінеколог робить кольпоскопію (проводиться за допомогою спеціальної оптичної системи і дає змогу оцінити стан шийки матки).